sobota, 25 sierpnia 2012

Obchody Roku Janusza Korczaka w ZPO w Oblęgorku


Kochani! W tym roku jak pewnie większość z Was wie, obchodzimy Rok Janusza Korczaka, wspaniałego i niepowtarzalnego pedagoga. Ciężko o równego mu następcę, jednak to co po sobie zostawił, dzieło jego życia jest wciąż obecne w sercach wielu z nas. 

Także w moich rejonach dało się zaobserwować liczne akcje upamiętniające tę słynną postać. Bardzo duży wkład w obchody Roku Korczaka włożyli pedagodzy z Zespołu Placówek Oświatowych w Oblęgorku (woj. świętokrzyskie), a jeszcze większy dzieci biorące udział w rozlicznych konkursach. :)

Pod czujnym okiem pani Agaty Bożęckiej (nauczycielki plastyki) odbywał się konkurs plastyczny "Portret Janusza Korczaka", który został podzielony na dwie kategorie wiekowe tj. szkoła podstawowa i gimnazjum. Z dumą prezentuję Wam zwycięskie prace:
Na tym nie koniec upamiętniania Starego Doktora. Również w tym roku odbywały się wystawy czasowe, które przygotowała pani Monika Walas - nauczyciel bibliotekarz.

"Pierwsza z wystaw nosiła tytuł „Janusz Korczak, ten, który kochał dzieci”.
Z niej można dowiedzieć się o dzieciństwie i młodości pedagoga, przyjrzeć się Korczakowi, kiedy miał zaledwie 10 lat. Oglądający mogli podziwiać fotografie, na których m.in. pisarz był uwieczniony w mundurze ze szkoły medycznej, poznać zajęcia, jakimi trudnił się doktor. Artykuły wzbogacały wystawę. Tu można było przeczytać o Korczaku w domu sierot, o getcie warszawskim oraz o ostatniej drodze Janusza Korczaka. Ostatnie zdjęcie wykonane w getcie warszawskim 20 września 1940 r. wywoływało w widzach wiele wzruszeń(...) 

W marcu pojawiła się kolejna wystawa tym razem pod hasłem „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.
Tu czytaliśmy o metodach wychowawczych Korczaka, prawach dziecka, radach, jak kochać dziecko. Można było podziwiać fotografie, na których przedstawiony został doktor jako wychowawca na kolonii w domu sierot. Prawie na każdym zdjęciu Korczak widoczny był razem z dziećmi. Pogodny, zatroskany, przejęty kroczył ostatnią drogą życia(...)

Ostatnia wystawa nosiła tytuł „Pamięci Janusza Korczaka”. Zwiedzający wpatrywali się w pomniki, które wzniesiono dla uczczenia Starego Doktora.
Poznały m.in.:
·         Pomnik z kamiennym popiersiem, który został odsłonięty w 1979 r. przy ulicy Korkowej,
·         Głaz upamiętniający Janusza Korczaka i dzieci w Treblince,
·         Pomnik Janusza Korczaka w Warszawie przy Pałacu Kultury i Nauki,
·         Pomnik Janusza Korczaka na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie."*Czy to koniec? Absolutnie nie! W Oblęgorku odbył się także Festyn Rodzinny pod hasłem: „Temu, który ukochał sercem”


To na tym festynie odbył się konkurs (jeden z licznych) na charakteryzację Janusza Korczaka. sami zobaczcie jakich pięknych "KORCZAKÓW" ma Oblęgorek :) :To wszystko to tylko część z relacji obchodów upamiętniających Starego Doktora w moich rejonach. A jak jest u Was? Wasze miejscowości pamiętają o Korczaku?:)


* cytat oraz zdjęcia pochodzą ze stron internetowych ZOP w Oblęgorku oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach.


31 komentarzy:

 1. A przy okazji można zajrzeć do muzeum Sienkiewicza. Trochę szkoda, że jakoś nie powiązano obchodów z Dawidem Rubinowiczem byłyby wówczas trochę mniej abstrakcyjne bo do Bodzentyna przecież nie tak daleko a wspólność losów wydaje się ewidentna. Ale i tak wyrazy uznania zwłaszcza, że jak piszesz, udało się wyjść poza standardowe szkolne "opłotki".

  OdpowiedzUsuń
 2. Marlow - a tak, udało się. :) I bardzo mnie to cieszy. Do muzeum oczywiście też zapraszam, ale nie pisałam o nim, by nie odciągać uwagi od Korczaka. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z tego co pamiętam to i trudno tam nie trafić, jak się już jest przy szkole :-) A skoro się udało raz, to może warto spróbować i drugi, tym razem już z kimś bliższym regionowi :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. U mnie praktycznie nic się nie dzieje. Tylko biblioteki pamiętają... A konkurs na charakteryzację - świetny :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja się tylko obawiam jednej rzeczy. Otóż, żeby ta pamięć nie umarła śmiercią naturalną jak już skończy się Rok Korczaka. O tym Człowieku należy pamiętać zawsze, a nie jedynie chwilowo. Taki pesymizm mi się wkradł, ale znając polskie realia, wszystkiego można się spodziewać. Do mnie Korczak zawita 1 listopada :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Marlow - jak będziesz miała w planach zawitać znów do Oblęgorka to daj znać, może zgramy się czasowo. :)

  Paulo - tak, mnie ten konkurs też się baardzo spodobał. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Agnieszko - wcale mnie ten pesymizm nie dziwi, bo i mnie się wydaje, że tak pewnie będzie...Póki jest o czym głośno to się pamięta,a potem...Bywa jak bywa...

  OdpowiedzUsuń
 8. Pierwszy rysunek jest świetny i przebrani goście :D

  OdpowiedzUsuń
 9. To "ryzykowne" miejsce na spotkanie :-) - bo jeśli już to zaglądam tam tylko latem z częstotliwością raz na rok lub dwa :-) ale jak już będę to odezwę się :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Magdo - prawda??:)

  Marlow - ok, czekam na cynk, kiedyś..;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Moja miejscowość jest malutka i z tego co się orientuje nie będzie żadnych obchodów, festynów ani nic z tych rzeczy upamiętniających Rok Korczaka a szkoda.

  OdpowiedzUsuń
 12. Cyrysia - to chyba zależy od zaangażowania ludzi. Oblęgorek to też nie miasto. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. O Korczaku się nie zapomina i to jest piękne. Świadczy też o tym ilośc publikacji na rynku na jego temat. Rysunki robią wrażenie, zdolne dzieciaki:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Olu - tak, i oby tak zostało, oby się nigdy o nim nie zapomniało. :) A dzieciaki owszem zdolne. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Zapewne domyślasz się, jak bardzo mnie to cieszy:):)

  OdpowiedzUsuń
 16. To był niesamowity człowiek, fajnie że się o Nim pamięta. A portrety naprawdę niesamowite.

  OdpowiedzUsuń
 17. Danusiu - :D:D

  Na Zielonym Wzgórzu - oj tak! :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Mi Oblęgork zawsze się kojarzył z Sienkiewiczem, a tu Korczak. Miło:) U mnie w mieście nie było jakiś większych obchodów, o ile zauważyłam. No, poza konkursami plastycznymi.:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Mery - nic dziwnego, że tak Ci się kojarzył. :) A Żeromski ze Strawczynem?:)

  OdpowiedzUsuń
 20. w mojej miejscowości niestety obchodów brak... co chyba specjalnie nie dziwi ;-) Naprawdę jestem pod wrażeniem opisywanych przez Ciebie obchodów, nie wspominając o bardzo dobrych, nagrodzonych pracach

  OdpowiedzUsuń
 21. Tylko pozazdrościć takich hucznych obchodów roku Korczaka. :)

  Pod koniec bieżącego roku w moim mieście ma być zorganizowana wystawa pt.: "JANUSZ KORCZAK - SZKOLNE ZMAGANIA BY BYĆ GODNYM PATRONA". Przyznam, że jestem bardzo ciekawa tej ekspozycji. :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardziej Kochanowski z Czarnolasem;)
  Zresztą, to 'zawsze' obejmuje jakieś trzy lata, bo wcześniej byłam święcie przekonana, że takie jedyne prawdziwe muzeum Sienkiewicza znajduje się w pobliskiej mojemu miastu Woli Okrzejskiej (zapraszam tam serdecznie, byłam tam ostatnio po raz pierwszy od dwóch lat i przeżyłam mały szok, pozmieniało się na lepsze:))

  OdpowiedzUsuń
 23. Alison - ano jakoś mnie to specjalnie nie dziwi, ale i tak szkoda. :)

  Malutka - oooo to ciekawe, może pokusisz się o jakąś fotorelację?:)

  Mery - widzisz, tam mnie nie było. Musze się kiedyś wybrać. :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Znam historię starego doktora. Szanuję tego człowieka, był osobą o wielkim sercu. Podoba mi się ta akcja :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Z tego co wiem Gliwice nie upamiętniały Korczaka. Ale za to rewelacyjny pomysł z tą Korczakową charakteryzacją. Super :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Przez ostatnie dwa tygodnie byłam w moich rodzinnych stronach (też woj. świętokrzyskie :)) i niestety nie zauważyłam żadnych takich inicjatyw. Może jeszcze będą...

  "Korczaków" macie naprawdę fajnych :)
  A jeśli chodzi o portrety, to nr 1 jest naprawdę świetny.

  OdpowiedzUsuń
 27. Wiedźminko - i nie zmieniaj tego nigdy, proszę. :)

  Marto - też mi się bardzo spodobał ten pomysł. :)

  Jenah - Pewnie będą, w końcu to cały rok. :)

  OdpowiedzUsuń
 28. podoba mi się ten "dolny" Korczak ;-)

  OdpowiedzUsuń
 29. Niedoczytana - prawda, że bardzo realistyczny? ;)

  OdpowiedzUsuń
 30. U mnie niestety nie było żadnych obchodów ;(

  OdpowiedzUsuń
 31. Kingo - szkoda, ale może jeszcze coś będzie. Do końca roku jeszcze trochę czasu zostało. :)

  OdpowiedzUsuń

SPAM, reklamy, wulgaryzmy oraz komentarze niezwiązane z tematyką wpisu bezwzględnie usuwam.