czwartek, 22 marca 2012

"Potomstwo" Jack Ketchum
Ujrzawszy ją za szybą okna swego domu nie był pewien, czy to jakieś senne urojenie, jego fantazja czy realny obraz. Oto bowiem, jego oczom ukazał się niecodzienny widok – kompletnie naga kobieta przywodząca na myśl leśną nimfę… Postać ta zahipnotyzowała go  wśród kwitnącej natury i  czerwonego kwiatu, który trzymała w dłoni, a zwłaszcza burza jej długich, ciemnych włosów oraz zupełnie bezwstydna nagość. Gdyby nie śpiąca nieopodal żona, to wybiegłby do niej prędko, by, choć przez chwilę, móc usłyszeć barwę jej głosu, spojrzeć w głębię  nieznanych mu oczu, a może nawet dotknąć tego ponętnego ciała. Jednak, gdyby tylko znalazł się blisko niej... odrzuciłby go odór rozkładającego się ciała.

Jeśli tamtego ranka David wiedziałby, co spotka go w niedługim czasie, to z pewnością w mig spakowałby swój dobytek, wsadził żonę oraz dziecko do auta i pognał przed siebie, nie zważając na nic. Jednak jego los potoczył się inaczej i wraz z mieszkańcami Dead River po raz kolejny musiał stawić czoła koszmarowi sprzed lat. Brutalne bestie w ludzkich ciałach łaknące krwi i mięsa znów wyruszyły na żer. Potomstwo kanibali, których zbrodniczą działalność można było prześledzić w „Poza sezonem” Jacka Ketchuma, w sposób niezwykle dobitny  podkreśla swoją mroczną naturę, by w nowym horrorze tegoż autora ukazać się w możliwie najohydniejszej odsłonie.

Czego można się spodziewać po „Potomstwie” – kontynuacji „Poza sezonem”? W gruncie rzeczy odpowiedź na to pytanie można zawrzeć w jednym zdaniu: tego samego, tylko w odrobinę (kładę nacisk na słowo odrobinę) lżejszym wydaniu. Nadal nie brakuje u Ketchuma brutalności, makabrycznych opisów czy wulgarnego języka, lecz odniosłam wrażenie, że to wszystko zafundował w nieco słabszym natężeniu.
Z przykrością muszę też stwierdzić, że „Potomstwo” niczym szczególnym mnie nie zaskoczyło, dlatego podczas wnikliwej lektury ciągle towarzyszyło mi uczucie literackiego niedosytu i wewnętrznego rozczarowania. Fabuła nie przyniosła mi nic więcej ponad to, czego spodziewałam się po opisie – kanibale wracają, ktoś z nimi walczy, ktoś umiera… i w zasadzie na tym koniec.
Dodatkowo chwilami miałam wrażenie, że oto trzymam w dłoniach papierową wersję typowego horroru klasy B. Niektóre sceny, które – jak mniemam – miały mrozić krew w żyłach, zwyczajnie mnie bawiły, jak na przykład ta, gdzie jedna z mrocznych postaci zarzuca sobie odcięte nogi swojej ofiary na ramiona, trzyma je za stopy i w taki właśnie sposób dziarsko kroczy przez las. Może to jednak tylko mój na wskroś przesiąknięty „mocnymi” tytułami gust literacki, którego już mało co jest w stanie poruszyć? Bardzo chciałabym, żeby tylko o to chodziło.

Na koniec nadmienię wszystkim tym, którzy nie czytali „Poza sezonem”, że nie muszą specjalnie obawiać się o kolejność czytania tych dwóch lektur – nic złego się nie stanie, jeśli zaczniecie od „Potomstwa”. Obie fabuły nie łączą się ze sobą na tyle, by nie móc przeczytać ich w odwrotnej kolejności.

Nieco zawiedziona, ale nie na tyle, by odradzać komukolwiek tę lekturę, wystawiam jej ocenę dobrą (choć nie kryję, że odrobinę naciąganą).

Ocena: 4/6

---------------------------------------------------------------------------

Kochani! Małe ogłoszenie parafialne dla kochających 
J. Ketchuma lub tych, którzy chcą dopiero poznać jego pisarstwo. Już niebawem na moim blogu ogłoszę konkurs, w którym do wygrania będą książki jego autorstwa. Miejcie zatem oczy szeroko otwarte i odwiedzajcie mnie regularnie. :)

69 komentarzy:

 1. Będę miała oczy szeroko otwarte, nie znam autora, ale wiele dobrego i strasznego o nim słyszałam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jusssi - cieszę się niezmiernie. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kochana - ja cię ZAWSZE odwiedzam regularnie;))) Swoją drogą ty, podobnie jak ja, niebawem obchodzić będziesz blogowe urodziny?:):)
  Co do Ketchuma - hmmm, chyba jednak nie pociąga mnie taki rodzaj literatury:/ Szczególnie, że się zawiodłaś...

  OdpowiedzUsuń
 4. Danusiu - no proszę, nawet pamiętasz o moich blogowych urodzinach!! :D Jakże mi miło...:) Masz rację, one już niebawem. Z ich okazji będzie całkiem osobny konkurs, ale ciiiii...to jeszcze tajemnica. ;) A co do Ketchuma, to trzeba lubić mocną literaturę by odnaleźć się w jego stylu. Na 3 książki jego autorstwa słabiej spodobała mi się tylko ta więc nie jest tak źle. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie mogę patrzeć na tę okładkę, przerażająca, jak dla mnie za mocna.
  Znam tylko 'Dziewczynę z sąsiedztwa' Ketchuma, porażająca swoją brutalnością lektura, od czasu do czasu funduję sobie takie małe trzęsienie ziemi ;) Jednak na 'Potomstwo' specjalnie ochoty nie mam, jak napisałaś, nie zaskakuje niczym szczególnym, a brutalność, makabryczne opisy i lejąca się krew to za mało aby poruszyć :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ketchum poraża - to fakt. Czytałam dotąd jedną powieść tego autora oraz zbiór opowiadań. Obie pozycje podobały mi się, ale muszę przyznać, że nie chciałabym czytać tego typu opowieści codziennie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Evito - wierz mi, że i ja się przeraziłam pierwszy raz widząc okładkę "Potomstwa", nawet bardziej niż w przypadku "Poza sezonem", która też wywoływała u mnie ciarki na plecach...No ale cóż może działać na kobiecą wyobraźnie bardziej niż małe, bezbronne i zakrwawione dziecko?:) "Dziewczynę z sąsiedztwa" znam póki co tylko z ekranizacji, ale zrobiła na mnie mocne wrażenie. Znając Ketchuma papierowa wersja będzie jeszcze mocniejsza. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Tetiisheri - mimo że jestem za pan brat z tak mocnymi lekturami to nawet ja nie dałabym rady czytać jego książek jedna po drugiej czy codziennie - to jest po prostu niemożliwe... :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Z chęcią przeczytam, lubię tego typu klimaty. Tak, więc książkę mam w planach i czekam, aż wpadnie w moje łapki :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Bezimienna - zatem czekaj cierpliwie na mój konkurs, może to do Ciebie się szczęście w nim uśmiechnie?:)

  OdpowiedzUsuń
 11. NIEDOSYT po Ketchumie? O nie!!!!! Ratunku, a tak wiele się po nim spodziewałam! No trudno, poczekam na własny egzemplarz i przekonam się sama:(
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 12. Isadoro - a jednak...:) Sama w szoku jestem, że to w ogóle możliwe, ale może to tylko mnie mało co już rusza, więc sama się przekonaj jak to z "Potomstwem" jest. :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. Już sie nie mogę doczekać :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Tosiu - jeszcze moment, jeszcze chwila... ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Będziemy świętować urodziny w tym samym miesiącu, u mnie też będzie konkurs;)))

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja nic jeszcze nie czytałam Ketchuma, trzeba kiedyś to zmienić.

  I gratuluję jeszcze raz znalezienia się w gronie oficjalnych recenzentów na LC :)

  OdpowiedzUsuń
 17. I ja już też po lekturze:). Trudno było mi ją ocenić, ponieważ nie jestem fanką horrorów. Ogólnie wrażenie mam mieszane. Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 18. Danusiu - super! :)

  Bibliofilko - oficjalną recenzentką LC nie jestem na tę chwilę. :) Póki co dziewczyny na forum tylko mnie do zgłoszenia się namawiały. :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Kasandro - ja również, niestety. :) Ale w dorobku każdego pisarza muszą się zdarzyć troszkę słabsze pozycje dla równowagi. :) Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 20. Koniecznie muszę wreszcie przeczytać coś tego autora, bo aż mi głupio, tak więc będę czujna, aby nie przegapić Twojego konkursu:)

  OdpowiedzUsuń
 21. Madlen - koniecznie! I już teraz życzę Ci powodzenia. :D

  OdpowiedzUsuń
 22. Nie lubię wulgarności i brutalności w literaturze, więc książkę sobie odpuszczę ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Ależ mnie zadręczasz tym Ketchumem. Miałaś okazję czytać już kilka jego książek, a u mnie jest on wciąż w sferze marzeń! Książkę przeczytam na pewno, gdy tylko znajdę odrobinę wolnego czasu by uporać się z (wciąż rosnącym) stosikiem recenzenckim i gdy wygospodaruję chwilkę by skoczyć do księgarni. No ewentualnie gdy poszczęści mi się w przygotowywanym przez ciebie konkursie. Swoją drogą genialny pomysł z tym konkursem :D

  OdpowiedzUsuń
 24. Karolko - nic na siłę. :)

  Gabrielle - no jeśli masz już ochotę na jego książki to nie pozostaje Ci nic innego jak wziąć udział w moim konkursie. :) Już niebawem ruszy. :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Kiedy zaczęłam czytać Twoją recenzję, to w pierwszej chwili uderzyło mnie podobieństwo do Kinga i jego "Mrocznej połowy", którą niedawno czytałam i recenzowałam. Mam tutaj na myśli to rozkładające się ciało. Nie sądzę, aby jeden od drugiego ściągał, ale wydaje mi się, że ten motyw ogólnie jest dość popularny w horrorach. Generalnie zainteresowałaś mnie twórczością Ketchuma, więc będę mieć oczy i uszy otwarte. Tylko błagam, nie każ nam znów opowiadać dowcipów, bo mnie bardzo ciężko to przychodzi :)))

  OdpowiedzUsuń
 26. Agnieszko - haha, obiecuję, że tym razem dowcipów nie będzie. ;) Możesz spróbować twórczości Ketchuma choć szczerze przyznam, że Ciebie w takiej tematyce nie widzę. :) Może to moje mylne wyobrażenie tylko. :)

  OdpowiedzUsuń
 27. No to się zdziwisz, bo już idzie do mnie najnowsza powieść Joanny Bujak "Bilbord". Z tego, co słyszałam i czytałam, to jest dość mocna :) Poza tym, chcę się rozwijać czytelniczo, tylko akurat teraz mam tak, że z jednej strony mało czasu na własne lektury, a z drugiej zobowiązania wobec wydawnictw lub samych autorów. Dlatego tej mocniejszej literatury nie widać na razie u mnie na blogu :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Agnieszko - ok, zatem czekam na chwilę zdziwienia, z utęsknieniem wręcz. :D

  OdpowiedzUsuń
 29. Okładka jest naprawdę przerażająca, choć co by nie mówić nie da się przejść obok niej obojętnie. Nie czytałam pierwszej części, "Potomstwa" też nie. Czas chyba zapoznać się z pisarzem :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 30. Oko na kulturę - jeśli tylko czujesz się na silach na takie klimaty to śmiało. :) Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 31. Konkurs z Ketchumem? Rewelka pomysł :D Będę bacznie obserwowła :)

  Miqa,
  http://miqaisonfire.wordpress.com

  OdpowiedzUsuń
 32. Marteczko - liczę na Twoją obecność. :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Pewnie i tak sięgnę, bo lubię tego autora :)

  OdpowiedzUsuń
 34. Porażająca okładka. Nie dla mnie. Przełamałam się i przeczytałam ze dwa kryminały, ale horrory to już całkiem nie moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 35. Taki jest świat - jak się lubi jakiegoś autora to na ogół żadnej jego pozycji się nie odpuszcza jego autorstwa. ;) Wiem po S. Kingu. :)

  OdpowiedzUsuń
 36. Książkowcu - dlatego nigdy nie namawiam szczególnie na takie pozycje osób, które nie czują się na siłach by tak mocne lektury czytać. :) Nie ma sensu się męczyć. :)

  OdpowiedzUsuń
 37. Muszę przeczytać, tym bardziej że czytałam "Poza sezonem"....

  OdpowiedzUsuń
 38. Aleksandro - tym bardziej, naturalna kolej rzeczy. :)

  OdpowiedzUsuń
 39. nie czytałam książek tego autora, ale takie mocne lektury to coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 40. Od dawna mam ochotę na jakąkolwiek książkę tego autora,a coś ciągle nie mam okazji,żeby jakąś przeczytać... Trzeba to wreszcie zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 41. Czyżby pisarz nieco złagodniał? Sama muszę się wreszcie przekonać jak to z jego książkami jest. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 42. Magdo - zatem musisz nadrobić to jak najszybciej. :)

  OdpowiedzUsuń
 43. Miravelle - bardzo dobry pomysł. Proponuje udział w moim konkursie. :)

  OdpowiedzUsuń
 44. Dosiaku - myślę, że to tylko chwilowa "niedyspozycja" z jego strony. ;)

  OdpowiedzUsuń
 45. Czekam na tę książkę z niecierpliwością a tu coś listonosz mi jej nie przynosi. Mam nadzieję, że nie zaginęła, gdyż to mój ulubiony pisarz i jestem ogromnie ciekawa ,,Potomstwa''.

  OdpowiedzUsuń
 46. Cyrysiu - mam nadzieję, że lada moment "Potomstwo" wpadnie w Twoje łapki. :)

  OdpowiedzUsuń
 47. Nie znam twórczości tego Pana, aż wstyd się przyznać.

  OdpowiedzUsuń
 48. Kamo - czy ja wiem czy to taki wstyd? Nie wydaje mi się. Zwłaszcza, że w każdej chwili można braki nadrobić. :)

  OdpowiedzUsuń
 49. Nie zrażam się Twoim niedosytem :) Zapowiada się, że "Potomstwo" będzie pierwszą książką autora, jaką uda mi się przeczytać, więc te najlepsze powieści tylko zaostrzają mój "apetyt".
  Pomimo iż okrutnie - zapowiada się ciekawie!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 50. Ojej, okropna okładka. Wręcz przerażająca... jednakże wydaje mi się, iż powinnam nadrobić zaległości związane z lekturami autorstwa tego pisarza, więc chętnie przeczytam. :)
  A na konkurs czekam, bo fajnie byłoby mieć powieść Ketchuma na własność. :D

  OdpowiedzUsuń
 51. Cinnamon - i słusznie! A że "Potomstwo" wydaje mi się lżejsze od "Poza sezonem" to będzie lepsze na początek. :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 52. Juliette - okładka "Potomstwa" jak i "Poza sezonem" wprawiają o dreszcze na ciele...Są okropne...Ale to dodaje im "smaczku". :) A do konkursu już teraz zapraszam. :)

  OdpowiedzUsuń
 53. A ja cały czas patrzę na książki tego pana spode łba. Ciekawe czy dobrze, że się ich obawiam? Trzeba by się przełamać i wreszcie dać mu szansę. Szczególnie jeśli "Potomstwo" jest troszkę lżejsze...

  OdpowiedzUsuń
 54. Mery - wiesz, by móc się wziąć za lektury Ketchuma trzeba wiedzieć, że podoła się tak brutalnym opisom i często wulgarnemu językowi jaki serwuje. Jeśli nie masz takiej pewności to lepiej dać sobie na wstrzymanie. :)

  OdpowiedzUsuń
 55. jakbys musiala nam przypominac, ze mamy Cie odwiedzac ;-) Chocbys nie chciala to i tak bedziemy do Ciebie zagladac ;-)
  Myslalam ze Ketchum nie jest dla mnie ale po jego wywiadzie na LC apetyt sie jednak zaostrzyl, tak wiec bacznie wypatruje konkursiku :-)

  a co do recenzenta LC to faktycznie sie zastanow, trafiloby do ciebie wiecej interesujacych ksiazek, moglabys pisac co myslisz (a nie tak jak przy wspolpracy z niektorymi wydawnictwami ) no i jaka wazna bys na LC byla :-) sama bym sprobowala szczescia ale ze wzgledu na to ze nie mieszkam na stale w Polsce niestety moja kandydatura nie moze byc brana pod uwage...

  a tak na marginesie to ogladaj "gotowe na wszystko" kochana, co tam sie w 8 serii dzieje ! Oj brakuje mi kogos do wymiany wrazen ;-) Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 56. Alison - jakże bym mogła tego nie chcieć???:D Nigdy! Co do Ketchuma to i ja jeszcze bardziej go polubiłam po tym wywiadzie - wspaniałe, rozwinięte i ciekawe odpowiedzi. :)
  Ech, na "Gotowe..." ostatnio czasu mi brak...jak go chwile mam to łapię się za książkę i tak to leci...Ale w końcu się wezmę. Ciekawa jestem co tam u Bree. ;) Pozdrawiam serdecznie! :)

  OdpowiedzUsuń
 57. Dzięki Twoim recenzjom Ewo wiem, że ketchup TAK ale Ketchum NIE. Nie strawiłbym tego.
  Z konkursu nie skorzystam.

  OdpowiedzUsuń
 58. maRku - wiem, wiem...Nie Twoje klimaty, za mocne. :) Nic na siłę. :)

  OdpowiedzUsuń
 59. Oj nie wiem, nie wiem... :) Mam Ketchuma na oku już od jakiegoś czasu, bo wszyscy go tak chwalą. Ale jakoś nie mogę się przekonać... Zobaczymy. :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 60. Nati - pamiętaj, nic na siłę, zwłaszcza Ketchuma. :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 61. Bardzo chętnie przeczytałabym coś tego autora!

  OdpowiedzUsuń
 62. Bujaczku - zatem nie pozostaje Ci nic innego jak wziąć udział w moim nadchodzącym konkursie. :)

  OdpowiedzUsuń
 63. Już zacieram rączki na myśl o konkursie.;) Nie mogę patrzeć na okładkę "Potomstwa". Jest po prostu przerażająca...

  OdpowiedzUsuń
 64. Niko - oj, okładka robi wrażanie, robi...A do konkursu już teraz zapraszam. :)

  OdpowiedzUsuń
 65. Zawsze miałam tak, że filmy działały na mnie słabiej, niż książki - może chodzi o czas na "przetrawienie", może o to, że przy filmie nie muszę się wysilać, nie ważne. Wiem natomiast, że Jedyne dziecko bardzo mocno na mnie oddziaływało zarówno pozytywnie, jak i negatywnie, i nie mam ochoty sprawdzać, jak to by było z "Potomstwem" "Poza sezonem", prędzej (choć pewnie nie w tym wcieleniu) zapoznałabym się z ekranizacją.

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 66. Magdo - szczerze Ci powiem, że sama chętnie zobaczyłabym ekranizację którejkolwiek z książek Ketchuma. :) Wiem, że na Ketchumie się ciut zawiodłaś, ale pamiętaj, że warto dawać niektórym autorom drugą szansę. Przekonałam się, że tak jest w przypadku Orsona Scotta Carda. :)

  P.S. A dziś u mnie kolejna recenzja jednej z Twoich książek. :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 67. Kurcze okładka tej książki robi spore wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 68. Mam już na półce - nie mogę się doczekać!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja także mam od dziś i zobaczymy jak ja ją odbiorę - na pewno uważam, że ten autor ma talent, więc zobaczymy;)

   Usuń

SPAM, reklamy, wulgaryzmy oraz komentarze niezwiązane z tematyką wpisu bezwzględnie usuwam.